تقویم محتوا اینستاگرام

تقویم محتوایی اینستاگرام چیست؟

برای اجرای بهتر و دقیق‌تر استراتژی‌های اینستاگرامی، ابزاری مورد نیاز است که با استفاده از آن بازدهی بالاتری حصل شود. این ابزار تقویم محتوا نام دارد.  به تقویم محتوا Content Calendar نیز گفته می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت، تقویمی که براساس آن طبق زمان‌ها و تاریخ‌های مشخص شده، محتوای شما بر روی شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر می‌شود، تقویم اینستاگرامی نام دارد. در ادامه این مقاله به شما هر آنچه که لازم است، در مورد تقویم محتوا بدانید، اینکه داشتن تقویم محتوا به چه دردی می‌خورد؟ و ….. توضیحاتی خواهیم داد. به همین منظور برای مشاهده موارد بیشتر تا پایان مقاله همراه ما باشید.

چرا برای فعالیت‌های اینستاگرامی به تقویم محتوا نیاز است؟

تقویم محتوا برای شبکه اجتماعی اینستاگرام، به صورت کلی مجموعه‌ای از کارهای پشت‌سر هم نیست. برای اینکه یک تقویم محتوا برای فعالیت‌های اینستاگرامی خود داشته باشید، بایستی تاریخ‌هایی را تعیین کنید و زمان‌های از قبل تعیین شده پست‌های مورد نظر خود را منتشر کنید. داشتن تقویم محتوا سبب می‌گردد، تا شما بدانید در چه روزهایی، چه محتواهایی و با چه ترتیبی بایستی در اینستاگرام شما منتشر شود. یکی دیگر از ویژگی‌های داشتن تقویم محتوا این است، که شما بر اساس تاریخ مناسبت‌ها و تعطیلی‌های موجود در تقویم محتواهای مناسبتی خود را آماده می‌کنید و در زمان مورد نظر فقط آن را منتشر می‌کنید.

تصور کنید نزدیک به شب چهارشنبه‌سوری هستید. این شب در فرهنگ ایرانیان شب مهمی است و همه به شادی و سرور می‌پردازند، اگر شما تقویم محتوایی داشته باشید، در نتیجه محتوای شب چهارشنبه سوری را از قبل مشخص کرده‌اید. و در آن شب فقط باید آن را منتشر کنید. این موضوع باعث می‌شود، تا محتواهای شما از روزهای قبل آماده و در تاریخ و زمان مشخص فقط رسانه‌ای شود. علاوه بر این‌ها وجود داشتن تقویم محتوایی از انتشار محتواهای تکراری و مشابه جلوگیری می‌‌کند و در نتیجه مخاطبین شما، رضایت بیشتری از محتواها و پیج اینستاگرامی شما دارند.

اهمیت تقویم محتوایی اینستاگرام
اهمیت تقویم محتوایی اینستاگرام چیست؟
اگر بخواهیم فعالیت درستی داشته باشیم، تقویم محتوایی اینستاگرام برایمان مهم می شود.

مزایای تقویم تولید محتوا اینستاگرامی

چرا به تقویم برای محتوای اینستاگرام نیاز داریم؟
چرا به تقویم برای محتوای اینستاگرام نیاز داریم؟

تقویم تولید محتوا یکی از ابزارهای محتوایی است، که می‌تواند کمک بسیاری به شما و کسب و کارتان کند و مزایای بسیاری را به همراه دارد. مزایای تقویم تولید محتوا اینستاگرامی عبارتند از:

 1. ایجاد نظم در تولید محتوای اینستاگرامی: برای اینکه یک محتوای باکیفیت و جذاب تولید شود و بتواند بر روی مخاطبان تاثیر بگذارد، نیاز به وقت گذاشتن و زمان مناسبی دارد. پس اگر قرار بر این باشد، که محتوایی در زمان خاصی منتشر شود ولی برای تولید آن از قبل برنامه‌ریزی نشده باشد و در روزهای انتهایی تولید محتوا آغاز شود، در این صورت زمان لازم جهت بررسی و سنجش کیفیت وجود ندارد و محتوا آن جوری که باید اصولی و مناسب تولید نخواهد شد.
 2. بالانس ترافیک تولید محتوا اینستاگرامی در میان محتوانویسان: دارا بودن تقویم محتوا باعث می‌شود، از نیروی انسانی تولید محتوا بازدهی بهتری داشته باشید. به صورت کلی یک فرد تولید محتوا را برای یک سازمان انجام نمی‌دهند و تیمی برای انجام این کار مشخص شده است. در صورت داشتن تقویم محتوا برای تولید محتوای اینستاگرامی، محتوانویسان بر طبق برنامه محتوای واگذار شده به خود را تولید می‌کنند و دچار سردرگمی نخواهند شد.
 1. عدم فراموشی زمان‌های مهم جهت تولید محتوا: به صورت کلی در هر نوع شغل آنلاینی، تاریخ‌های مهمی وجود دارد. به عنوان مثال اگر در حوزه کسب و کار شما مثلا نمایشگاه مهمی در تاریخی مشخص برگزار می‌گردد، قادر خواهید بود به راحتی آن تاریخ را در تقویم تولید محتوا اینستاگرامی خود وارد نمایید، تا آن زمان را فراموش نکنید. و این موضوع باعث می‌شود تا رویدادهای مهم کسب و کارتان را از دست ندهید و بتوانید تولید محتوای اینستاگرامی تاثیرگذار و جذابی داشته باشید.
 2. برقراری نظم و ترتیب موضوعی در تولید محتوای اینستاگرامی: نظم و ترتیب در تولید محتوا، یکی از موضوعات بسیار مهم است. به عنوان مثال تصور کنید شما یک محتوای اینستاگرامی را تولید کرده‌اید، اما برای فهم بیشتر آن بایستی قبل از آن یک پیش زمینه محتوایی از آن منتشر کرده باشید. این موضوع باعث می‌شود، که نظم و ترتیب موضوعی خاصی در تولید محتوای اینستاگرامی داشته باشید.
 3. ارزیابی محتوای تولید شده اینستاگرامی: داشتن تقویم محتوایی باعث می‌شود، ارزیابی محتواهای تولید شده برای شبکه اجتماعی اینستاگرامی را بر اساس تقویم انجام دهید و مشکلی در روند انتشار به وجود نیاید.
 4. عدم تکراری بودن محتوای تولید شده: از دیگر مزایای داشتن تقویم محتوایی این است، که به دلیل اینکه محتوا به همراه زمان انتشار ثبت می‌شود، دیگر محتواهای تکراری تولید نمی‌شود و کاربران با مطالعه محتوای تکراری خسته نمی‌شوند.

 

مشکلات تقویم تولید محتوا اینستاگرامی

ایجاد یک تقویم تولید محتوا برای شبکه اجتماعی اینستاگرام کار آسانی نیست. برای ساختن تقویم محتوایی بایستی یک استراتژی بازاریابی محتوایی به صورت کامل و دقیق در مرحله اول ایجاد گردد. و در محله بعد اقدامات لازم برای تهیه تقویم صورت گیرد. اگر شما فکر می‌کنید، تقویم تولید محتوا به این معناست، که فقط در یک شیت اکسل، روزهای انتشار محتوا به همراه موضوعات محتوایی را می‌نویسید و تمام، کاملا اشتباه می‌کنید. تقویمی که به این شکل ایجاد شود، هیچ تاثیری  بر روی موفقیت شما در حوزه بازاریابی محتوایی نخواهد داشت. در هنگام ایجاد تقویم‌های محتوایی اینستاگرامی، معمولا مشکلاتی به وجود می‌آید. مشکلات تقویم تولید محتوا اینستاگرامی به شرح زیر است.

 1. ایجاد هزینه‌ای جهت ایجاد تقویم تولید محتوا: برای خیلی از سازمان‌ها، ایجاد یک هزینه جدید برابر با یک مشکل جدید است. تهیه تقویم تولید محتوا، خود شامل هزینه‌های است.
 2. توجه نکردن به استراتژی‌های موجود در بازاریابی محتوایی: تولید یک تقویم تولید محتوا، بدون در نظر گرفت استراتژی‌های بازایابی محتوایی با شکست مواجه می‌شود. بسیاری از افراد هستند، که به این موضوع توجهی ندارد.
 3. مشکلاتی در راستای تصمیم‌گیری جهت ساختار تقویم تولید محتوا: تقویم تولید محتوا به صورت عمومی برای همه کسب و کارها یکسان نیست. به همین دلیل بسیاری از افراد در هنگام مشخص کردن ساختار تولید محتوا دچار مشکلاتی می‌شوند.

هزینه تقویم تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی چقدر است؟

هزینه تقویم تولید محتوا را نمی‌توان برای همه کسب و کارها یکسان دانست. زیرا این هزینه متناسب با نوع کسب و کار، طول دوره و نوع تقویم متغییر خواهد بود. پس در نتیجه مقدار مشخصی را نمی‌توان برای آن در نظر گرفت.

نوشتهٔ پیشین
آموزش رایگان اینستاگرام مارکتینگ
نوشتهٔ بعدی
ایده تولید محتوا برای اینستاگرام

پست های مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • امیرحسین
  1400/03/27 02:33

  ببخشید من که پیج شخصی دارم هم باید برای فعالیت اینستاگرامی خودم، تقویم محتوایی درست کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • deltafollower
   1400/03/31 15:03

   سلام وقت بخیر
   بله برای استوری ها و پست ها باید برنام ریزی داشته باشید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

فهرست